Bazalt

Bazalt

Bazalt taşı en çok: asfalt, beton, yapı kimyasalları ve yalıtım sektöründe kullanılmaktadır. Bugün yaygın olarak kullanılan asfalt, petrolün rafinasyonundan elde edilen yan üründür. Maden kömürünün damıtılması aşamasında elde edilen siyah madde zifttir.
Bazalt, volkanik kaya kütlelerindendir. Genellikle Siyah renkte ve kesif yığınlar halindedir. Siyah rengin yanı sıra koyu gri ve açık gri tonlarına da sahip olabilirler.

Doğada kütle, damar ve akıntı halinde bulunur. Başlıca özelliklerinden birisi çok sert bir kayaç olmasıdır. Çok sert bir maden olmasından dolayı birçok sektörün vazgeçilmezi olmuştur. Sert ve dayanıklı bir taş olduğundan kaldırım, yapı taşı, demiryolu, köprü malzemesi ve asfalt mıcırı olarak kullanılır. Yüksek sıcaklıklarda eritilen bazaltın taş yünü olarak da kullanıldığı bilinmektedir. Ülkemizdeki rezerv durumu çok yüksek olan bazalt bazı bölgelerde, binlerce kilometrekarelik yerleri örter. Bazalt taşının küp taşa dönüştüğü madenlerden bir fotoğraf.

Bazalt taşı kullanan yapı kimyasalı fabrikaları, bu taşla yüzey sertleştirici ve derz dolgular üretmektedirler. Bazalt taşı yalıtım sektöründe taş yünü ve kumlu membran diye bilinen çatı kaplama ürünlerinin üretiminde kullanılır.Bazalt taşı yüksek sıcaklıklarda eritilerek taş yünü halini alır.

Bazalt Ürün Modelleri

Bazalt Kaplama & Döşeme Modelleri

haşere ilaçlama